Facebook AI, Kapalı Gözleri Açacak

Facebook AI sayesinde, fotoğraflarda kapalı çıkan gözler tarihe karışıyor! Facebook AI teknolojisi, fotoğraflarda kapalı çıkan gözleri açacak bir algoritma üzerinde çalışıyor.

Facebook AI, kapalı çıkan gözün yerine kapalı çıkan gözle neredeyse aynı bir gözü veritabanında tarıyor ve en yakın olanı bulup değiştiriyor. Kapalı çıkan gözler yüzünden fotoğraf silme derdi bu teknoloji ile tarihe geçecek gibi görünüyor.

Veritabanının küçümsenmeyecek insan fotoğrafına sahip olduğunu vurgulamak gereksiz olur. Facebook’un yapay zekası olan yüz tanıma sistemi, bu özelliğin gelmesini imkansızlıktan uzaklaştırıyor. Fotoğraflarda kapalı çıkan gözler için her gün veri çekmeye devam edilecek.

Facebook’un yeni özelliği, komik bir görselden daha çok tatmin edici bir görsel ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Şimdilik bir şey söylemek için erken. Bu yeni teknolojiden, Facebook’un kullanıcılara sunduğu çok az örnek var. Birebir aynı gözler elde edilmese de her şeyden önce “benzer” bir gözün olduğu sonuç verecek.

Arda ÖZÜNALDIM

2012'de ilk acemi tasarımımı yaptım, temel teknikleri öğrendikten sonra çok geç olmadan sade bir anlayışa geçmeyi başardım. 2014'te iyi kötü bir kişisel blog kurup birbirinden farklı kişisel konuları ele aldım. Yarı zamanlı (tamamen keyfi) roman yazarlığı yapıyorum. Çocukluktan gelen oyun merağı, beni oyun editörlüğüne itti ve şu an hâlâ yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir