Kızlar Stres, Erkeklerse Hava Atmak İçin Oyun Oynuyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), oyunların oyuncular üzerindeki etkiler hakkında araştırma yaptı. BTK’nın araştırmalarının sonucuna göre erkeklerin kızlardan daha çok oyunların etkilerine maruz kaldıkları görülmüştür.

Sokaktaki oyunların dijitale taşınmasından bu yana artık dışarıda futbol oynayan, seksek oynayan, ip atlayan çocukları görmeniz çok olasılık dışı bir durum oldu. Bunun üzerine araştırma gerçekleştiren BTK, kızların ve erkeklerin niçin oyun oynadığını açıkladı.

Yapılan araştırmanın sonucuna göre kızlar, eğitsel ve zekâ oyunlarını tercih ederken erkekler daha çok aksiyon-macera, spor, strateji ve şiddet içeren oyunları tercih ediyor. Erkekler arkadaşlarına hava atmak, onlardan üstün olmak için oyun oynuyor; kızlarsa daha çok zaman öldürmek amacıyla oyun oynuyor.

BTK yapılan açıklamada, cinsiyetin oyun oynama alışkanlıklarını etkilediğini ifade etti. Yapılan araştırmada, “Oyun oynamanın en sevdiğiniz yönü” sorusu sorulmuş ve kızlar “zaman öldürüp stres atmak” yanıtlarken erkekler “kendi oyuncu karakterimi oluşturup seviyesini yükseltmek, kendimi diğerlerinden üstün hissetmek ve oyunlarda hesap satarak para kazanmak.” şeklinde yanıtlamış.

Arda ÖZÜNALDIM

2012'de ilk acemi tasarımımı yaptım, temel teknikleri öğrendikten sonra çok geç olmadan sade bir anlayışa geçmeyi başardım. 2014'te iyi kötü bir kişisel blog kurup birbirinden farklı kişisel konuları ele aldım. Yarı zamanlı (tamamen keyfi) roman yazarlığı yapıyorum. Çocukluktan gelen oyun merağı, beni oyun editörlüğüne itti ve şu an hâlâ yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir