Ter Kokusunu Algılayan Cihaz: ES-100

Tanita isimli şirket, vücut kokusunu algılayan bir cihaz geliştirdi. ES-100 isimli ürün, vücut kokusunun yoğunluğuna göre 0-10 arası bir değerlendirme yapıyor.

Sağlık ürünleri ile tanınan Tanita, vücut kokusunu algılayan ES-100 isimli bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz sayesinde otobüslerde ter kokmalar bir nebze azalacak gibi görünüyor. Buluşmalara, akşam yemeklerine, önemli toplantılarına katılmadan önce koltuk altınızı koklamanıza artık gerek kalmayacak.

Elde taşınabilecek boyuttaki cihazı koltuk altınıza ya da kokunun geldiğini düşündüğünüz yere tutarak sensörlerin kokuyu algılamasını sağlayabilirsiniz. Cihaz, algıladığı kokuya 0 ila 10 arasında bir puan veriyor. 10 çıktığında duş alıp üzerinizi değişerek kokudan arınmalısınız. Eğer çok yoğun olan koku hala geçmediyse deodorant değişimine gidebilirsiniz.

Cihaz, aynı zamanda ağır ve rahatsız edici parfüm kokusunu da belirtebiliyor. Sıcaktan su gibi olunan yaz günlerinde insanları rahatsız etmemek adına ES-100 yardımınıza ilk koşacak teknoloji gibi görünüyor.

Arda ÖZÜNALDIM

2012'de ilk acemi tasarımımı yaptım, temel teknikleri öğrendikten sonra çok geç olmadan sade bir anlayışa geçmeyi başardım. 2014'te iyi kötü bir kişisel blog kurup birbirinden farklı kişisel konuları ele aldım. Yarı zamanlı (tamamen keyfi) roman yazarlığı yapıyorum. Çocukluktan gelen oyun merağı, beni oyun editörlüğüne itti ve şu an hâlâ yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir